Lampka z czujnikiem ruchu


Pierwszym projektem jest lampka z "czujnikiem ruchu". Wykrywanie ruchu działa na zasadzie odbicia podczerwieni od przeszkody, w tym wypadku człowieka. Gdy odbite światło IR dotrze do odbiornika, zapalą się diody led na określony czas.

Zbudowana lampka składa się z nadajnika-odbiornika podczerwieni oraz timera, podtrzymującego zapalone diody LED, zbudowanego na NE555. Układ jest zbudowany w oparciu o gotowe rozwiązania, które zostały scalone w jedno urządzenie.

Schematy można zaczerpnąć z:

Schematy układów po małej modyfikacji:

Do drugiej części układu (timera) podłączamy się bezpośrednio z wyjścia bramki Schmitta - pin 11 układu scalonego 4093. W timerze nie podłączamy rezystora R2, gdyż zaburzy to pracę układów. Z kolei elementy R1 oraz C1 dobrałem w taki sposób, żeby zapewnić świecenie diod LED na około 30 sekund. Dlatego zastosowałem R1 o wartości 560kΩ i kondensator C1 o pojemności 47µF. Diody LED podłączyłem bezpośrednio do wyjścia NE555. Układ ten można obciążyć prądem 200mA, co jest wystarczające przy zastosowaniu przeze mnie 4 diod LED. Wartości rezystorów połączonych z diodą LED można dobrać wykorzystując dostępne w internecie kalkulatory, bądź wyliczyć korzystając z prawa Ohma.

Poniżej kilka zdjęć. Płytki PCB może nie wyszły zbyt estetycznie ale posiadałem jeszcze jakieś skrawki laminatu sprzed kilku lat, które wykorzystałem. Scalony odbiornik podczerwieni znajduję się pod wyciętym prostokątem w obudowie. Dioda nadawcza IR jest w całości na zewnątrz obudowy, a do wnętrza niej wchodzą tylko wyprowadzenia elementu, w celu jak najmniejszego bezpośredniego oddziaływania. Co niestety do końca nie pomogło, ale kawałek taśmy izolacyjnej dodatkowo to zabezpieczył. Całość jest zasilana z 4 akumulatorków AA, po 1,2V. Jeżeli ktoś nie chce stosować akumulatorków, może zasilić z 3 baterii AA, po 1,5V.

loading..