Podświetlany gadget


Kolejnym projektem jest lampka rgb, która podświetla "wygrawerowany" domowym sposobem napis w plexi . Skąd pomysł na taki projekt? Chyba po części z nudy, a zarazem z oglądania świecących gadgetów w internecie. Trochę poczytałem o sposobach wykonania graweru bez odpowiednich narzędzi i postanowiłem spróbować, czy rzeczywiście to działa. Wziąłem miniszlifierkę i zacząłem "matowić" plexi. Po krótkich próbach z miniszlifierką postanowiłem wydrukować swój znak krótkofalarski i wykonać jeszcze raz to samo tylko z większym pożytkiem.
Może nie wygląda profesjonalnie ale z większej odległości nie jest źle.

Skoro napis gotowy wypadało by to podświetlić. Tylko jakim kolorem? Niebieskim? Czerwonym? A może zielonym? To może zróbmy podświetlenie RGB. Początkowo zamysł był taki, żeby wykorzystać ATTINY2313 do tego celu ale znalazłem tańszą alternatywę bez użycia mikrokontrolera. Na anglojęzycznej stronie znalazłem już gotowy układ: Rainbow RGB. Płytkę PCB układu zaprojektowałem w Eaglu trochę po swojemu, gdyż musiałem zmodyfikować trochę schemat, bo kupione przeze mnie diody RGB były ze wspólną anodą.

Schematy układu do pracy z diodami ze wspólną anodą:

Jeśli ktoś jest zainteresowany to na końcu znajdują się linki do plików z Eagla.

Zasada działania

Zasada działania układu jest bardzo prosta. Generator sygnału prostokątnego zbudowany w oparciu o popularny układ timera NE555 wyzwala pracę układu licznika (4029) zliczającego w kodzie binarnym w przód. Przy stanie 1000b licznik jest zerowany i praca zaczyna się od początku. Odpowiednie katody diod są podłączone do licznika poprzez tranzystory, w celu zwiększenia obciążalności prądowej wyjść tego układu. Rezystory do diod przylutowane są przy ich końcówkach, dlatego nie uwzględniałem ich na schematach w Eaglu.

Zdjęcie układu

Niestety układ stabilizatora, który posiadałem nie był sprawny, więc zastąpiłem go zworką.

Szybki test diod:

Tak jak obiecałem. Do pobrania pliki z Eagla:

loading..